W poniedziałek 7 lipca Sekretariat Generalny Synodu Biskupów opublikował nowy dokument pt. „Ścieżki dla fazy implementacji Synodu”. Tekst ma aprobatę Leona XIV. Stolica Apostolska oczekuje dalszej synodalnej transformacji Kościoła katolickiego.
Dokument rozpisuje etapy synodalizacji Kościoła na lata 2025 – 2028. Wszystko ma zakończyć się w październiku 2028 roku, kiedy zbierze się Zgromadzenie Kościelne i podsumuje etap implementacji synodalności.
Watykan oczekuje, że każdy biskup powoła w swojej diecezji specjalny Komitet Synodalny. Komitet ma zająć się przekształcaniem życia diecezjalnego i parafialnego na modłę bardziej synodalną. Zasadniczym celem jest większe „włączanie” w życie diecezji i parafii „wszystkich ochrzczonych”, mężczyzn i kobiet.
Wesprzyj nas już teraz!
W komitetach mogą zasiadać księża, świeccy obojga płci, ale również niekatolicy.
Stolica Apostolska ogłosiła przy okazji, że Leon XIV potwierdził istnienie 11 specjalnych Komisji Synodalnych, które powołał do życia Franciszek. Opracowują one szczegółową reformę Kościoła katolickiego w duchu synodalnym.
Co więcej, Leon XIV zatwierdził powołanie dwóch nowych komisji. Jedna ma zająć się odczytaniem liturgii w duchu synodalnym, druga – synodalnym charakterem episkopatów oraz innych zgromadzeń kościelnych.
Póki co wymaga się, by do końca 2026 roku wprowadzano synodalne zmiany w diecezjach na całym świecie. W 2027 roku nastąpią spotkania synodalne na wyższych szczeblach, w tym na szczeblu kontynentalnym.
Leon XIV spotkał się z przedstawicielami Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów 26 czerwca i wówczas zatwierdził jego rolę i działania.
Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zapowiedział, że będzie aktywnie „towarzyszyć” fazie wdrażania synodalności w życie.
Wkrótce portal PCh24.pl zaprezentuje szerokie omówienie nowego dokumentu, zarówno w formie tekstowej jak i wideo.
Pach
***
„Bóg kocha was wszystkich, a zło nie zwycięży” – tymi słowami, wypowiedzianymi z loggii bazyliki św. Piotra 8 maja 2025 roku, nowo wybrany papież Leon XIV poruszył serca setek tysięcy wiernych zgromadzonych na placu i ponad miliarda katolików na całym świecie.
Kardynał Robert Prevost, 70-letni Amerykanin, został wybrany na 267. następcę św. Piotra po niespełna dwudniowym konklawe. Jego wybór zaskoczył wielu – tym bardziej warto poznać jego historię.
W swojej najnowszej książce Paweł Chmielewski, publicysta i znawca życia Kościoła, rysuje portret nowego papieża. Przedstawia jego życiorys i drogę do papiestwa, zastanawiając się, jak odpowie na kluczowe wyzwania współczesności: od sporów o błogosławienie związków homoseksualnych i Komunię dla rozwodników, po kryzys dialogu międzyreligijnego.
Nowy papież staje przed ogromnym zadaniem: przywrócić jedność, tchnąć w Kościół nową siłę ewangelizacji i wskazać kierunek w zlaicyzowanym świecie. Czy Leon XIV będzie papieżem przełomu?
Ta książka to pierwsza tak wnikliwa próba odpowiedzi.
„Leon XIV. Nowy Papież”, Paweł Chmielewski, Wydawnictwo Esprit